Do you speak English

Logotyp
Boka bord
  • Om oss
  • Nyheter
  • Meny
  • Vin
  • Boka bord
  • Arrangemang
  • Webshop
  • Kontakt

Stena Line inleder samarbete med stjärnkocken Ulf Wagner

Vinälskaren, sommeliern och stjärnkocken Ulf Wagner har tagit fram ett sortiment av viner exklusivt för Stena Lines resenärer på fartygen som trafikerar linjen Göteborg-Kiel. Vinerna, som inte går att köpa i Sverige, kan beställas på fartygens restauranger, köpas i butik ombord och provas i fartygens virtuella vinotek där Wagner guidar provningen från en interaktiv skärm.

Ulf Wagner är en av Sveriges främsta vinexperter och vinerna i ”Wagners val” är handplockade från några av världens bästa vingårdar. Just nu är tyska viner väldigt populärt och det första sortimentet går under temat Mosel, vinregionen i västra Tyskland.

Wagner, som till vardags driver stjärnkrogarna Basement och Sjömagasinet i Göteborg, har även varit ombord och haft utbildning med Stena Lines kockar. På à la carte restaurangen Metropolitan har köksmästare Ulf Röbel komponerat en femrätters avsmakningsmeny inspirerad av och speciellt anpassad efter Wagners viner.

- Tysk mat och tyska viner håller absolut världsklass och ligger mig varmt om hjärtat. Det ska bli roligt att tillsammans med Stena Line arbeta för att få fler svenskar att upptäcka vin- och matlandet Tyskland. Sjömagasinet ligger ju också granne med Stena Lines Tysklandsterminal och jag har själv tyskt påbrå så ett samarbete låg nära till hands, säger Ulf Wagner.

Den vinintresserade resenären kan dessutom göra ett besök på fartygens virtuella vinotek – Wine Taste Experience. Här kan man prova viner från hela världen under tiden som Wagner guidar vinprovningen genom en 40 tums touch-screen TV. Alla viner kan köpas ombord och beställas i restaurangerna.

– Vi är mycket stolta över samarbetet med Ulf och det ligger rätt i tiden. Med nya fartyg på vår linje satsar vi ännu mer på bekvämlighet och avkoppling och då är matupplevelsen viktig. Samtidigt vill vi öka kunskapen om Tyskland som en prisvärd mat- och vindestination, säger Claes Berglund, chef för Stena Lines Tysklandslinje.

Samarbetet med Wagner är en del av Tysklandslinjens storsatsning på komfort och avkoppling. De nya fartygen erbjuder allt från enklare rätter till både buffé- och à la carte restauranger samt fyra olika barer med bland annat Riva Bar inspirerad av den klassiska italienska båtmodellen. Boendet ombord består av 24 olika hyttkategorier med allt från standard och familjehytter till riktiga lyxsviter med jacuzzi och panoramautsikt. Alla hytter är dessutom utrustade med DUX-sängar, TV och gratis trådlöst internet.

– Upplevelsen ombord på våra fartyg är en del av semestern och satsningen ska få fler att upptäcka fördelarna med linjen Göteborg-Kiel som det naturliga valet till Europas vägar, säger Claes Berglund.

Mer information på www.stenaline.se/farja/wagners-val


Stena Line, Göteborg, 27 april 2011

För mer information eller bilder, kontakta Claes Berglund, linjechef Göteborg-Kiel, 031- 85 86 04. Eller Dag Thyselius, PR- Manager på Stena Line på telefon 031-85 83 32 eller 0704-85 83 32, E-post: dag.thyselius@stenaline.com.



  • Om Sjömagasinet
  • Nyheter
  • Om Ulf Wagner
  • Årets Affärskrog 2011
  • Årets Werner 2011
  • Konst på Sjömagasinet

Bröllop på Sjömagasinet

Vi har flera års erfarenhet av att arrangera bröllop både på Sjömagasinet och som catering.Våra lokaler är unika och passar lika bra för det lilla intima bröllopet som för det storslagna. Kontakta oss gärna med Er förfrågan »

Dagens Lunch

Vi varierar våra luncher dagligen med utgångspunkt från vad säsongen och marknaden erbjuder.
Varmt välkommen till bords. Se dagens lunchalternativ »

Presentkort

Överraska någon du tycker om med ett presentkort från Sjömagasinet. En upplevelse är en uppskattad gåva som skapar samtalsämnen under lång tid framöver. Köp presentkortet direkt i vår webbutik »

Boka bord

Det är enkelt att boka bord på Sjömagasinet. Ring oss på 031-775 59 20, eller gör bokningen direkt online. Här bokar du »

Nyhetsbrev
  • Facebook
  • Twitter
  • myNewsdesk
  • RSS
  • Tipsa en kompis

Kontakta oss

Telefon031-775 59 20
Boka bordOnlinebokning
E-postinfo@sjomagasinet.se
Webbwww.sjomagasinet.se

Hitta till oss

Klippans Kulturreservat
Adolf Edelsvärds gata 5
SE-414 51 Göteborg
GPS N57 41.474 E11 54.526
Hitta hit via karta

Öppettider

Måndag–fredag 18.00-22.00,

lördag 17.00-22.00, söndag stängt.

Lunch: måndag–fredag 11.30-14.00.

Snabblänkar

Dagens lunch Boka bord
Presentkort Menyer
Bröllop Viner
Catering Arrangemang
  • Webbkarta
  • Anpassa
  • Om webbplatsen
  • Producerad av webbyrå DigiFactory